Baner

       

Strona główna
Aktualności
O Kole
Myśliwi
Galeria
Plan polowań zbiorowych
Zwierzyna
Łowisko
Kontakt
Linki
Kynologia
Dodatki
strzelba
 
 

Kynologia

Do polowania myśliwi wykorzystują psy myśliwskie.
Ze względu na walory użytkowe rasy psów myśliwskich podzielono na następujące grupy:

 • Tropowce - są to psy o szczególnie czułym węchu, których zadaniem jest doprowadzanie myśliwego do postrzelonej zwierzyny, która zdołała ujść po strzale, ale jest ranna. Psy te odróżniają trop zdrowej zwierzyny od tropu zwierzyny postrzelonej, i szczekaniem głoszą miejsce, w którym zwierzyna ta padła lub zaległa ranna. Do tej grupy psów można zaliczyć między innymi Posokowca bawarskiego i hanowerskiego, Jamnikogończego alpejskiego.

  Posokowiec bawarski
  Posokowiec bawarski.

 • Legawce - są to psy, które należą do grupy psów wszechstronnych, tzn aportują strzeloną zwierzynę, pracują w lesie, w polu i w wodzie, są też posokowcami czy tropowcami. Do tej grupy należą wyżły, setery

 • Płochacze - są to psy których zadaniem jest ruszenie zwierzyny z jej ostoi - np Cocker-spaniel

 • Gończe - sa to psy, których zadaniem jest pogoń za zdrową zwierzyną i głoszenie (szczekaniem) jej obecności, przykładem rasy może być Gończy polski.

  Gończy polski
  Gończy polski
  Gończy polski

 • Norowce - są to psy układane do polowań w norach - szczególnie dotyczy to polowań na lisy i borsuki. Do tej grupy należą Jamniki i Foksteriery

 • Dzikarze - jest to odmiana gończych, których zadaniem jest prowadzenie i oszczek dzików w kierunku lini myśliwych należą tu jagdteriery, foksteriery i mieszańce.
  Terier
  Terier

 
  © KŁ Nr 28 Jeleń w Jarocinie